atompot.net

Mont Blanc 2003

(25. července – 3. srpna 2003)
fotka Davida
David
fotka Hanky
Hanka
fotka Míry
Míra
fotka Jakuba
Jakub
fotka Tomáše
Tomáš

Šťavnatá akce a úspěšný výstup na nejvyšší horu Evropy normálkou z italské strany po ledovci Miage, okolo chaty Gonella a po ledovci Dôme. Aklimatizační výstup na Mont Dolent (3823 m) se příliš nevydařil, kvůli počasí a absenci sněhového mostu přes odtrh pod vrcholem jsme se na vršek nevydrápali, nicméně výstup na Mont Blanc se vydařil i bez důkladnější aklimatizace. Některým jednou, některým i dvakrát, ale hlavně všem!

Normálka z italské strany je o něco těžší, než normálka francouzská, ale mnohem krásnější. Zažijete na ní dokonce i osamění mezi horskými velikány a ledovci s obřími trhlinami, což se vám na francouzské cestě rozhodně nestane. Nemusíte se bát, že vám někdo z davu turistů na skále šlápne na prsty nebo že budete stanovat ve smradu, jaký panuje u chaty Gouter.

Italská cesta má však i své záludnosti. Pokud nebudete mít na ledovci Dôme vyšlapanou cestu mezi obřími trhlinami a séraky, máte dost problém. A pokud v klíčovém místě výstupu ve svahu pod Col de Aiguille Grisses potkáte sebevražedné komando Italů jako my a nebudete mít z pekla štěstí, jako my, máte smůlu. O tom, jaký štěstí měli zmínění Italové i o podrobnostech našeho výstupu jsem poslal mail do konference montana. Užijte si fotky a pokud máte z hor už pár zkušeností a umíte používat mačky a cepín, kašlete na Francii a vzhůru do Itálie!

Aklimatizační výstup na Mont Dolent

Výstup na Mont Blanc z italské strany po ledovcích Miage a Dôme

Vrcholové fotografie a sestup klasickou cestou do Francie

Y što takóje atompot?